Historia

Obraz zawierający tekst, zewnętrzne, znak, alkohol Opis wygenerowany automatycznie

Świętujemy 100 lat marki Wikov!

Możemy być dumni z tego wydarzenia. Zdajemy sobie sprawę, że to przede wszystkim my, pracownicy firmy, decydujemy o tym, czy marka Wikov zostanie zachowana dla następnego pokolenia. Wierzymy jednak, że tak się stanie.

Dokładnie 22 grudnia 1918 roku powstała spółka akcyjna Prostějovské továrny na stroje Wichterle & Kovářík. Fuzja ta zaowocowała powstaniem największej czechosłowackiej fabryki produkcji maszyn rolniczych, zajmującej powierzchnię 250 000 metrów kwadratowych i zatrudniającej 2000 pracowników fizycznych i 150 pracowników umysłowych.

Asortyment oferowanych produktów był niezwykle szeroki: małe narzędzia ręczne, pługi, młocarnie, podnośniki do ziemniaków, parowozy, stabilne silniki spalinowe, benzynowe, gazowe i generatory do napędu młynów, warsztatów i mniejszych zakładów. W 1922 roku, kiedy właściciele firmy Wikov przywieźli włoskie auto Ansaldo, nabyte podczas wizyty na wiedeńskiej wystawie, do asortymentu dodano samochody. Mimo że ich produkcja stanowiła mniej niż 10% całkowitego wolumenu produkcji, większość samochodów to oryginały dostosowane do potrzeb klienta. Na przykład, wyprodukowano tu dla Tomáša Bata pojazd sypialny na potrzeby jego podróży ze Zlína do Pragi. Dlatego też wiele samochodów pozostało tylko w prototypie, np. Drop z 1931 roku, pierwszy aerodynamiczny samochód produkowany w Czechosłowacji. Po II wojnie światowej w 1946 r. Wikov został upaństwowiony i przemianowany na Agrozet, kp, a później Agrostroj Prostějov st. p. 

Obraz zawierający tekst Opis wygenerowany automatycznie

Marka Wikov została reaktywowana w 2004 roku przez Martin Wichterle, kiedy zmienił nazwy nowo nabytych spółek ČKD Hronov i Škoda Gear z Pilzna na Wikov MGI oraz Wikov Gear. Tak zaczęła się pisać współczesna historia firmy. Obecnie oprócz wspomnianych już firm istnieją Wikov Sázavan (dawniej Strojírny Sázavan, zakład produkcyjny Baty) z Zruč nad Sázavou, biuro projektowe Orbital2, spółka Detail CZ ze Žirovnic i Jemnic produkująca części do samochodów ciężarowych, niemiecka firma Grupa Gmeinder Getriebe zajmuje się produkcją i serwisem przekładni pojazdów szynowych oraz, co nie mniej ważne, Wikov – RS montownia w Twerze w Rosji. Wszystkie wyżej wymienione firmy zajmują się produkcją maszynową. Podstawowym produktem grupy są przekładnie mechaniczne i koła zębate dla wielu gałęzi przemysłu. Grupa Wikov Industry eksportuje ponad 75% swojej produkcji za granicę, zatrudnia ponad 1000 pracownicy, a jej sprzedaż wynosi w przybliżeniu 120 mln USD.

Grupa Wikov obejmuje renomowane czeskie marki, np. Skoda, Baťa, ČKD lub Wikov. Tym bardziej mamy świadomość, że historia i kunszt naszych przodków jest częścią naszej kultury korporacyjnej. Przecież przekładnie produkowano w Pilźnie już w 1918 roku, w osobnej firmie specjalizującej się w tej produkcji. Część samochodów wyprodukowanych przez Wikov w latach 20. i 30. w Prostějovie jest teraz odnawiana i instalowana bezpośrednio w budynku administracyjnym.

Zdajemy sobie sprawę, że nie możemy żyć tylko historią, dlatego regularnie inwestujemy w badania i rozwój nowych produktów, postępowych technologii i systemów zarządzania, dzięki czemu zawsze jesteśmy w czołówce naszej branży.

Z dumą dbamy o markę Wikov, aby kolejne pokolenia mogły świętować kolejne 100 lat jej istnienia.

To Wikov! Esencja inżynierii